MailMarketingK
1

Mail Marketing mi yoksa Spam mi?

Günümüzün belkide en etkili ve geçerli pazarlama yöntemi, e-posta yoluyla bir ürünün tanıtımını yapmak oldu. Ama bunun sebebi kolay ve ucuz, hatta bedava olmasından kaynaklı değil. Bugüne kadar süregelen yanlış kullanım, bu etkili pazarlama aracının “spam” olarak algılanmasına sebep olmakta. E-posta göndermenin ücretsiz ve kolay olması birçok amatörün kendi reklamını yapmak için bulduğu, hatta yapabildiği, tek reklam materyaliydi. Fakat firmalar spam ile aralarındaki ince cizgiye dikkat edebilirlerse, bu pazarlama yöntemini çok etkili bir şekilde kullanabilirler.

Mail Marketing sistemini, Spam’den ayıran ve etkili bir pazarlama haline getiren başlıca unsurları şu şekilde sıralayabiliriz sanırım.


Mail Veritabanı Edinme

Firmalar, internet sitelerine ekleyecekleri küçük bir form sayesinde,duyurulardan ve  gelişmelerden haberdar olmak isteyen gönüllü müşterilerinin email adreslerini otomatik olarak veritabanlarına eklenmesini sağlayabilirler.
Ayrıca müşterilerine sundukları üyelik formları, şikayet formları veya müşteri anketleri  gibi  materyaller vasıtaları ile müşterilerinin iletişim bilgilerini edinebilir ve veritabanlarına manuel olarak ekleyebilirler.
Diğer bir seçenek olarak da, firmanın irtibatta olduğu, yazışma yaptığı, firma ile bir şekilde bağlantısı bulunan  ve firmanın adres defterine girmiş tüm kişilere yine toplu mail atarak veritabanına kayıt çağrısı yapıp, onaylayanların sisteme otomatik olarak eklenmesini sağlayabilirler.

Profil Oluşturma
Bu sistem ile müşterilerinizin sadece email adreslerini değil aynı zamanda yaş, cinsiyet, meslek, yaşadığı şehir gibi demografik bilgilerini de  kayıt altında tutabilirsiniz. Hatta toplu eposta yöntemiyle gönderdiğiniz bir form sayesinde müşterilerinizin online olarak kendi bilgilerini güncellemelerini isteyebilirsiniz. Tabi ki bu bilgilerini güncelleyenlere çeşitli promosyonlar vaat etmek oldukça teşvik edici olabilir.
Elinizde profil yapısı belirli olan bir müşteri veritabanı olduğunda, daha spesifik pazarlama yapabilirsiniz. Mesela sadece genç kızları ilgilendiren bir ürünün pazarlamasını, tüm müşteri listenize göndermektense, 18-25 yaş arası bayanlara göndermeniz daha doğru olacaktır.

Yasal Gönderim
Bu sistemin en önemli özelliği üyelerin kendi istekleri ile veritabanınıza kayıt olması veya unsubscribe diye adlandırılan istedikleri anda tek bir hamlede mail listenizden ayrılabilmeleridir. Her gönderinin altında mutlaka üye listesinden çıkmak isteyenler için bir seçenek bulunur ve sistem bu talepte bulunanları otomatik olarak veritabanından siler.
Gönderim yapan sunucular, hotmail, yahoo, gmail gibi mail hizmeti sunan belli başlı  firmalarda tanımlıdır. Böylece bu sunuculardan gönderilen mailler istisnai durumlar haricinde hiçbir zaman ban (yasak) listesine düşmeyecektir.

Mobilite
Bu sistemde, veritabanınız direk sunucu üzerinde tutulduğundan yanınızda pc, laptop veya herhangi bir dosya taşımaksızın, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan kullanıcı adı ve parolanızla oturum açacağınız güvenli alandaki veritabanınıza ulaşarak gönderim yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Raporlama
Bu sistemde her bir mailin, kullanıcının, ve işlemin istatistikleri tutulur. Gönderdiğiniz bir toplu mailin kaç kişi ve kimler tarafından okunduğu, kaç kişi ve kimler tarafından okunmadan silindiği, kaç kişinin ve kimlerin mailinizdeki linklere tıkladığı, kaç kişi ve kimlerin veritabanınızdan ayrılma talebinde bulunduğu ve ayrıldığı ve hatta ayrılma sebeplerini inceleyebilirsiniz.
Sistem aynı zamanda artık kullanılmayan, kapanan email adreslerini otomatik olarak tespit ederek o adres ve kişileri veritabanınızda pasif konuma getirerek, üye listenizin gereksiz yere artmasına ve yanlış sonuçlar almanıza engel olur.

Yukarıda genel özelliklerini ve faydalarını belirtmeye çalıştığımız bu sistem, artık Interkey’in de hizmetleri arasına girmiş bulunmakta. Sözkonusu hizmetimiz ile ilgili  oluşturduğumuz micrositemizi www.interkeyposta.com adresinde ziyaret edebilirisniz.
{jcomments on}

interkey

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın